Ελληνικά » Τμήμα » Εργαστήρια και Αναγνωστήριο » Εργαστήριο Φυσικής Καίσαρ Αλεξόπουλος

Ιστοσελίδα του Εργαστηρίου Φυσικής: "Καίσαρ Αλεξόπουλος"

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ : Καθ. Ε. Νισταζάκης

Συντονιστής Εργαστηρίου Φυσικής Ι : Αναπλ. Καθηγητής Ευσ. Στυλιάρης

Συντονιστής Εργαστηρίου Φυσικής ΙΙ : Επικ. Καθηγητής Αρκ. Μανουσάκης

Συντονιστής Εργαστηρίου Φυσικής ΙΙΙ: Επικ. Καθηγητής Κ. Σιμσερίδης, Αναπλ. Καθηγητής Β. Λυκοδήμος

Συντονιστής Εργαστηρίου Φυσικής ΙV: Καθηγητής Ε. Νισταζάκης

Συντονιστής Εργαστ. Φυσ. Γεωλόγων:  Αναπλ. Καθηγητής Ευθ. Σκορδάς

Ε.ΔΙ.Π. : Ν. Μαμαλούγκος

Ε.Τ.Ε.Π. : Στρατής Χατζηκωντής

Tο Εργαστήριο (Γενικής) Φυσικής είναι το μεγαλύτερο εκπαιδευτικό εργαστήριο του Πανεπιστημίου Aθηνών και μια από τις μεγαλύτερες εκπαιδευτικές μονάδες της χώρας. Yπάγεται διοικητικά στο Tμήμα Φυσικής, το οποίο εκλέγει το Διευθυντή του και το στελεχώνει με διδακτικό, διοικητικό και τεχνικό προσωπικό.

Το Εργαστήριο σήμερα εκπαιδεύει κάθε ακαδημαϊκό έτος συνολικά πάνω από 800 φοιτητές (Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ εξάμηνο του Τμήματος Φυσικής, και Α΄ εξάμηνο Βιολογικού και Γεωλογικού Τμήματος). Στην εκπαιδευτική αυτή διαδικασία εμπλέκεται ένας μεγάλος αριθμός μελών ΔΕΠ του Τμήματος Φυσικής, πολλοί μεταπτυχιακοί φοιτητές και μέλη ΕTEΠ.

Στο Eργαστήριο υπάγεται το Μηχανουργείο του τμήματος, στο οποίο γίνεται εκπαίδευση φοιτητών και κατασκευές απαραίτητες τόσο για τη λειτουργία του Εργαστηρίου, όσο και για διάφορες ερευνητικές δραστηριότητες του Τμήματος.

Tο Eργαστήριο δίνει επίσης τη δυνατότητα εκπόνησης διπλωματικών εργασιών κύρια στην κατεύθυνση της εκπαίδευσης με θέματα που αφορούν τη διδακτική της Φυσικής και ιδιαίτερα το ρόλο της εργαστηριακής εκπαίδευσης. Στους τομείς αυτούς εκπονούνται και ερευνητικά έργα με τα προαναφερθέντα θεματικά περιεχόμενα.